Na starobní důchod (Altersrente) můžete uplatnit nárok po dosažení věku 60 let (ženy), respektive 65 let (muži). Věkový limit u žen se bude postupně zvyšovat mezi lety 2024 a 2033 tak, aby byl totožný s věkovou hranicí u mužů (tj. na 65 let).
Předčasný odchod do důchodu
Nárok na předčasný odchod do důchodu (Vorgezogene Rente) mohou uplatnit muži i ženy po dosažení věku 62 let. Osoby těžce pracující mohou tento nárok uplatnit již v 60 letech věku za předpokladu, že tuto činnost vykonávaly alespoň po dobu 10 let z předchozích 20 let a nashromáždily celkem alespoň 45 pojistných let.
Zároveň se uplatní určitá přechodná období. Kromě toho se na osoby, které do roku 2005 dosáhly věkové hranice 50 let, a na osoby pod touto věkovou hranicí, které do roku 2005 již získaly alespoň jeden měsíc pojištění, vztahují zvláštní podmínky, pokud jde o věk: u mužů se požaduje 772 měsíců života, u žen 712 měsíců života. Tyto věkové limity se postupně od roku 2004 do roku 2014 navyšují (ruší se postupně předčasný odchod do důchodu v této podobě).
Dvě formy předčasného odchodu do důchodu jsou navíc dostupné jen pro osoby narozené v určitých ročnících, a sice předčasný odchod do důchodu pro osoby, které mají za sebou velmi dlouhou dobu placení pojištění, a pro osoby, které pracovaly v obzvlášť těžkých podmínkách.
Vyplácení předčasných důchodů je pozastaveno v případě, že dojde k novému zahájení výdělečné činnosti.
Výše důchodu Při výpočtu výše starobního důchodu je zohledněn věk a doba pojištění žadatele. Pro osoby, které k začátku roku 2005 nedosáhly věkové hranice 50 let, a pro pojistná období po lednu 2005 je v platnosti tzv. systém důchodových účtů se stanovenými dávkami, jehož základem je průběžné financování z příjmů (tzv. systém pay-as-yougo).
Podle tohoto systému jsou získané nároky na důchod vypočítávány za každý rok. Výpočtový základ tvoří průměrný příjem za kalendářní rok až do výše určitého maximálního limitu. Za každý kalendářní rok se ke stavu na důchodovém účtu přičte 1,78 %.
V případě předčasného odchodu do důchodu se výměr krátí o 4,2 % ročně (nejvíce však o 2,1 % u osob těžce pracujících, a to podle počtu měsíců těžké práce), avšak nikoli o více než 15 % v součtu. V případě odloženého odchodu do důchodu se výměr zvyšuje o 4,2 % za kalendářní rok, maximálně však o 12,6 %.
Na osoby, které k začátku roku 2005 nedosáhly věkové hranice 50 let, ale které si však již k tomuto datu platily po určitou dobu pojištění, se vztahují jak nové, tak předchozí právní předpisy. Důchod se stanoví na základě paralelního výpočtu použitím metody prorata temporis. Dílčí důchod se vypočítává podle nových a v případě potřeby i předchozích právních předpisů. Invalidní důchod je pak tvořen úhrnem všech dílčích důchodů.
Na osoby, které do začátku roku 2005 dosáhly věkové hranice 50 let, se stále vztahuje legislativa platná na konci roku 2004. Jako výpočtový základ pro důchod slouží průměrný výdělek za 24 pojištěných roků s nejvyšším příjmem. Tato doba se postupně do roku 2028 zvýší až na 40 let pojištění. Z tohoto základu se za každý rok vypočte 1,78 %. Snížení a navýšení důchodu se provádí stejným způsobem, jak je popsáno výše, ale zvýšená dávka nesmí přesáhnout 91,76 % výpočtového základu. Od začátku roku 2004 nemohou být důchody nižší o více než 5 % oproti srovnatelnému důchodu ke konci roku 2003. Toto procento do roku 2024 postupně vzroste až na 10 %.
Důchod se vyplácí ve 14 platbách za rok. V případě horníků se může použít zvláštní režim.
Příplatky
Pokud měsíčně vyplácený důchod či důchody, společně s jiným příjmem (včetně příjmů manžela/manželky žijící ve stejné domácnosti), nedosahuje stanovené hranice, je poskytován vyrovnávací příplatek (Ausgleichszulage). Příplatek je vyplácen do výše rozdílu mezi skutečným příjmem a stanovenou hranicí. Tento příplatek může být navýšen v případě, že příjemce vychovává nezaopatřené děti. Kromě toho může být poskytován dlouhodobý příspěvek na péči.