Jste-li zaměstnanec, máte povinnost platit pojistné na nemocenské pojištění, pojištění pro případ nezaměstnanosti a na důchodové pojištění (invalidní, starobní a pozůstalostní důchod). Výše vašeho pojistného představuje určité procento z vašich příjmů. Obecně si hradíte polovinu pojistného, přičemž druhou polovinu odvádí váš zaměstnavatel. Zaměstnavatel ovšem nese odpovědnost za odesílání odvodů pojistného. Váš podíl na úhradě pojistného vám sráží z každé mzdy, kterou pobíráte.
Nemusíte platit žádný příspěvek na pojištění pro případ pracovního úrazu (který hradí pouze váš zaměstnavatel), na rodinné dávky (financovaný z příspěvků a daní zaměstnavatele) nebo na dávky na dlouhodobou péči (financovaný z daní). Jste-li osoba samostatně výdělečně činná, musíte se přihlásit k nemocenskému pojištění, úrazovému pojištění a důchodovému pojištění.
Jste-li zaměstnanec, pojistné se odvádí na základě hrubé výše mzdy (včetně 13. a 14. platu). U samostatně výdělečně činných osob se pojistné odvádí na základě příjmů z výdělečné činnosti (případně půjde o minimální pojistné), a to až do výše maximálního limitu, který je každoročně stanovován (například 4 230 EUR měsíčně). Za financování zaručených minimálních zdrojů orientovaných na potřeby jsou v první řadě odpovědné spolkové země a místní společenství.