Rakousko

Dávky v invaliditě: Co je kryto?

Dávky v invaliditě v Rakousku

Ke vzniku nároku na invalidní důchod (Invaliditätsrente) je nutná minimální doba placení pojištění, to znamená alespoň 60 měsíců pojištění během 120 posledních kalendářních měsíců. Po 50. roce věku se minimální doba placení pojištění za každý měsíc po dosažení 50 let zvyšuje o jeden měsíc a započitatelná doba za každý měsíc po dosažení 50 let o dva měsíce, a to až do maximální hranice 180 měsíců pojištění za posledních 360 kalendářních měsíců. V případě 180 měsíců odváděného pojistného či 300 měsíců pojištění není vyžadováno žádné rozhodné období.

Minimální doba pojištění není povinná, pokud je invalidita důsledkem pracovního úrazu či nemoci z povolání, anebo za předpokladu, že k ní došlo před 27. rokem věku, pokud byla osoba pojištěna alespoň po dobu 6 měsíců.

Od roku 2005 jsou některé doby, během nichž byly placeny příspěvky z veřejných prostředků, uznávány za dobu pojištění. Jedná se o: období péče o dítě (Kindererziehungszeiten) po dobu nejvýše 4 let na jedno dítě (5 let při mnohočetném porodu), období vojenské a válečné služby nebo náhradní období (například civilní služba), období mateřské dovolené, během něhož jsou pobírány dávky v mateřství (Wochengeld), a období, během něhož jsou pobírány dávky v nezaměstnanosti (Arbeitslosengeld) nebo peněžité dávky nemocenského pojištění (Krankengeld). Pokud jde o období pojištění před rokem 2005, výše uvedená období se započítávají jako náhradní nepříspěvková období. Totéž se uplatní u osob, které již dosáhly věku 50 let k začátku roku 2005.

Při výpočtu výše invalidního důchodu je zohledněn věk a doba pojištění žadatele. Pro osoby, které nedosáhly věkové hranice 50 let do začátku roku 2005, a pro pojistná období po lednu 2005 je v platnosti tzv. systém důchodových účtů se stanovenými dávkami, jehož základem je průběžné financování z příjmů (tzv. systém pay-as-yougo). Podle tohoto systému jsou získané nároky na důchod vypočítávány za každý rok. Výpočtový základ tvoří průměrný příjem za kalendářní rok až do výše určitého maximálního limitu. Za každý kalendářní rok se ke stavu na důchodovém účtu přičte 1,78 %.

Až do dosažení věku 60 let se případně započítávají měsíce fiktivního pojištění. Výše důchodu se vypočítává podle vzorce vycházejícího z úhrnu měsíců pojištěných i započitatelných.

V případě předčasného odchodu do důchodu se krátí částka o 4,2 % ročně, avšak nikoli více než o 15 % v součtu.

Na osoby, které k začátku roku 2005 nedosáhly věkové hranice 50 let, ale které si však již k tomuto datu platily po určitou dobu pojištění, se vztahují jak nové, tak předchozí právní předpisy. Důchod se stanoví na základě paralelního výpočtu použitím metody prorata temporis. Dílčí důchod se vypočítává podle nových a v případě potřeby i předchozích právních předpisů. Invalidní důchod je pak tvořen úhrnem všech dílčích důchodů.

Na osoby, které dosáhly k začátku roku 2005 věkové hranice 50 let, se stále vztahují právní předpisy platné na konci roku 2004. Jako výpočtový základ pro důchod slouží průměrný výdělek za 24 pojištěných roků s nejvyšším příjmem. Tato doba se postupně navyšuje až na 40 let pojištění do r. 2028. Od začátku roku 2004 nemohou být důchody nižší o více než 5 % oproti srovnatelnému důchodu ke konci roku 2003. Toto procento do roku 2024 postupně vzroste až na 10 %.

Invalidní důchod se vyplácí ve 14 platbách za rok. V případě horníků se může použít zvláštní režim.

Příplatky

Pokud měsíčně vyplácený důchod či důchody, společně s jiným příjmem (včetně příjmů manžela/manželky žijící ve stejné domácnosti), nedosahuje stanovené hranice, je poskytován vyrovnávací příplatek (Ausgleichszulage). Příplatek je vyplácen do výše rozdílu mezi skutečným příjmem a stanovenou hranicí. Tento příplatek, jakož i invalidní důchod, může být navýšen v případě, že příjemce vychovává nezaopatřené děti. Kromě toho může být poskytován dlouhodobý příspěvek na péči.

Rehabilitační opatření

Instituce důchodového pojištění mohou pojištěnci přiznat nárok na nejrůznější opatření z oblasti zdravotní rehabilitace a profesní či společenské readaptace, aby se dosáhlo obnovení jeho schopnosti výkonu výdělečné činnosti a dotyčný měl možnost najít si odpovídající místo v rámci svého profesního a ekonomického prostředí. Rehabilitace/readaptace by měla být upřednostněna před vyplácením invalidního důchodu.

Datum příspěvku: 18.06.2017, aktualizováno: 25.01.2020
Témata: Leben und Arbeiten in der EU, Regelungen zur Arbeitnehmerfreizügigkeit

ec.europa.eu