Zaměstnavatelé jsou povinni přijmout preventivní opatření, to znamená vybavit a udržovat pracoviště v takovém stavu, aby byli pracovníci chráněni před pracovními úrazy a nemocemi z povolání.
Zdravotní péče a krátkodobé peněžité dávky
V případě pracovního úrazu či nemoci z povolání může být poskytnuta počáteční lékařská pomoc a další lékařské ošetření. To zahrnuje lékařskou péči, poskytování léků a zdravotnického vybavení a pomůcek (například protéz) a léčbu v nemocnici či ve specializovaném léčebném zařízení. Zdravotní pojišťovna hradí zdravotní péči pouze po dobu prvních 4 týdnů, avšak z úrazového pojištění bude možno vyplácet příspěvky kdykoli. V zásadě není od pojištěnce vyžadována žádná finanční spoluúčast. Výjimkou jsou drobné příspěvky na nemocniční, lékařskou a zubní péči a léky.
Pojištěnec má nejprve nárok na peněžité dávky (pokračující výplatu mzdy či peněžité dávky v nemoci), s nimiž se počítá v případě pracovní neschopnosti následkem nemoci. Pokud by byla výměra invalidního důchodu, na který mu vznikne nárok, vyšší, dostává vyrovnávací příspěvek. V případě léčby v nemocnici či ve specializovaném léčebném zařízení má pojištěnec nárok na denní peněžitou dávku (tj. na rodinné dávky (Familiengeld) či denní dávky (Taggeld), podle jeho rodinné situace). V takovém případě se pozastavuje vyplácení invalidního důchodu.
Readaptace
Vedle lékařských rehabilitačních opatření je nárok na opatření z oblasti profesní či společenské readaptace přiznán osobám, které utrpěly pracovní úraz nebo u nichž se rozvinula nemoc z povolání.
Společenská readaptace je zajišťována například ve formě grantu na úpravy v bytě. Mezi hlavní opatření, s nimiž se počítá za účelem profesní readaptace, patří pomoc umožňující udržet si zaměstnání anebo získat pracovní místo, další odbornou přípravu a vzdělávání či rekvalifikaci. Po dobu vzdělávání se vyplácejí překlenovací dávky (Übergangsgeld).
Invalidní důchod
Pokud máte sníženou schopnost výdělečné činnosti alespoň o 20 % (nebo alespoň o 50 %, jste-li žák či student), začnete po ukončení pracovní neschopnosti (nejpozději na konci 27. týdne) pobírat invalidní důchod (Unfallrente). Snížená schopnost výdělečné činnosti musí trvat déle než 3 měsíce a musí být následkem pracovního úrazu či nemoci z povolání.
V případě úplné (tj. 100%) invalidity se měsíčně vyplácený důchod může zvýšit na dvě třetiny z výpočtového základu (což je průměrná výše pojištěného příjmu dosaženého v předchozím roce). Je-li vaše postižení menší, měsíčně vyplácený důchod se úměrně tomu krátí.
Důchod se vyplácí 14krát za rok (jednou měsíčně plus dva dodatečné měsíční důchody navíc – jedna výplata v květnu, druhá v říjnu).
Tento důchod je u těžkého zdravotního postižení případně dále navýšen o 20 % z vyměřené částky (či o 50 %, je-li výdělečná schopnost pojištěnce snížena o méně než 70%) či o 50 % (je-li výdělečná schopnost pojištěnce snížena o alespoň 70 %). U každého dítěte mladšího 18 let (či mladšího 27 let v případě jeho vzdělávání či přípravy na budoucí povolání) se přiznává zvýšení na nezaopatřené dítě, které činí 10 % z vyměřeného důchodu. Tato navýšení se však vyplácejí jen tehdy, je-li výdělečná schopnost pojištěnce snížena nejméně o 50 %.
Pokud v důsledku pracovního úrazu či nemoci z povolání potřebujete ošetřovatelskou pomoc, můžete ke svému důchodu pobírat dále příspěvek pro osoby závislé na péči. Pokud k pracovnímu úrazu či nemoci z povolání došlo v důsledku zjištěné hrubé nedbalosti způsobené nedodržením předpisů o hygieně a bezpečnosti práce třetí osobou, můžete obdržet formou jednorázové platby odškodnění za utrpěnou újmu, jehož výše bude stanovena podle závažnosti této fyzické (tělesné) či psychické újmy (Integritätsabgeltung).
Za určitých podmínek může být invalidní důchod nahrazen vyplacením jednorázové částky (obvykle v případě, že je stupeň neschopnosti výkonu výdělečné činnosti nižší než 25 %).
Pozůstalostní důchod
Jste-li manžel/ka nebo registrovaný partner pojištěnce, který zemřel následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, máte nárok na pozůstalostní důchod vyplácený úrazovou pojišťovnou. Tento nárok může za určitých podmínek zůstat zachován i po rozpadu manželství (registrovaného partnerství).
Výše důchodu pozůstalého činí 40 % z výpočtového základu zemřelého pojištěnce, pokud jste dosáhli řádného důchodového věku anebo pokud vaše výdělečná schopnost dosahuje alespoň 50 %. Jinak činí důchod 20 % výpočtového základu.
Děti mladší 18 let (či mladší 27 let v případě jejich vzdělávání či přípravy na budoucí povolání nebo postižené děti bez ohledu na dosažený věk) mohou pobírat sirotčí důchod. Činí 20 či 30 % výpočtového základu pro důchod pojištěnce podle toho, zda má sirotek ještě druhého z obou rodičů, anebo již žádného.
Důchod může být rovněž vyplácen rodičům (prarodičům), kteří se nacházejí v krajně nepříznivé finanční situaci, a sourozencům, o něž se pojištěnec až do své smrti staral, pokud se o tyto vyživované osoby starala převážně zesnulá osoba (přičemž rodiče mají přednost).
Maximální výše důchodu pro všechny poživatele zpravidla nesmí přesáhnout 80 % výpočtového základu pro důchod pojištěnce.
Pohřebné
Příspěvek na náklady na pohřeb je poskytnut v případě, že k úmrtí došlo v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.